صفار وب وبسايت آموزشي مدرس صفار

درس ششم- فایل های تصویری با قالب های گوناگون

photoshop cc

درس ششم- فایل های تصویری با قالب های گوناگون

در درس گذشته در مورد سه فرمت JPG و TIF و GIF صحبت کردیم. در این درس در مورد چند فرمت دیگر  صحبت خواهیم کرد تا به این صورت شما با مهمترین فرمت های رایج در حوزه تصویر دیجیتال آشنا شوید.

PNG یا Portable Network Graphics

این فرمت که «پینگ» تلفظ می شود برای جایگزینی فرمت GIF معرفی شده است. این فرمت از ۲۵۴ سطح شفافیت (Transparency) پشتیبانی می کند در حالی که GIF فقط یک حد یا سطح شفافیت (ترنسپرنت کامل) را ممکن می کند.

علاوه بر این، فشرده سازی بهتری نسبت به GIF دارد و عمق رنگی برابر ۴۸bpp را ممکن می کنند و کنترل بیشتری بر روی Brightness عکس ایجاد می کند. این فایل ها نیز مانند فایل های GIF خاصیت Interlacing را دارا هستند.


RAW مانند MRW, NEF, CR2, CRW, PTX, PEF, SRF, ARW
همان طور که مشخص است، فایل های RAW می توانند دارای فرمت های گوناگونی باشند که این فرمت ها در ادامه و در بخش عکاسی RAW مورد بررسی قرار می گیرند.

PSD
مانند فرمت TIF، از فرمت های مناسب برای ادیت و ویرایش تصویر در زمان استفاده از برنامه Photoshop است. این فرمت قابلیت ثبت تمام جلوه های ادیت در فتوشاپ مانند لایه ها و بالاترین عمق رنگ ها را داراست.

با توجه به اینکه کلیه جلوه ها در این فرمت ثبت شده و به این دلیل که این فرمت از جمله فرمت های Lossless است، این طبیعی است که حجم بزرگتری نسبت به فایل های JPG دارند. این فرمت برای ثبت فایل اصلی و مرجع و همچنین فایلی که می خواهیم ادیت و ویرایش شود، مناسب هستند.

از معایب این فرمت این است که باز کردن و اجرای آن فقط در دستگاه هایی ممکن است که مجهز به برنامه هایی است که با این فرمت همخوانی دارند، مانند برخی از محصولات شرکت Adobe مثلPhotoshop. لذا برای ارائه، بهتر است فایل به فرمت هایی تبدیل شود که قابل بازگشایی در اکثر دستگاه ها باشند مانند TIF یا JPG.

PSB
یک فرمت دیگر فتوشاپی است برای عکس های خیلی بزرگ (ابعاد بالاتر از ۳۰۰.۰۰۰ در ۳۰۰.۰۰۰ پیکسل)

PIC
این فرمت نیز برای ادیت فایل در سیستم های مکینتاش طراحی شده و به صورت استانداردی در سیستم عامل مکینتاش درآمده است.

BMP
این قالب توسط Windows معرفی شده و برای ادیت و نمایش عکس مناسب است. از ویژگی های این قالب این است که به صورت Device Independent طراحی شده است و به این معناست که اطلاعات رنگی پیکسل ها را به طور مستقل از شیوه نمایش و نوع نمایشگر، در خود ذخیره کرده و به Windows اجازه می دهد این فایل ها را در هر دستگاهی، نمایش دهد.

مدرس صفار-صفار وب

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*