صفار وب وبسايت آموزشي مدرس صفار

درس سیزدهم- فرمان Canvas Size

photoshop cc

درس سیزدهم- فرمان Canvas Size

در درس گذشته در مورد ابزار کراپ و تنظیمات مربوط به آن پرداختیم. در این درس به دومین ابزار مربوط به برش و ایجاد حاشیه در تصویر می پردازیم.

 
 

فرمان Canvas Size
برای افزودن حاشیه و افزایش کادر تصویر، و یا بریدن از قسمت هایی از کادر تصویر، می توان از این فرمان استفاده کرد. این فرمان در منوی Image قرار گرفته است. با کلیک کردن روی فرمان Canvas Size، پنجره ای مانند شکل زیر باز می شود:


در بخش بالایی این پنجره تحت عنوان Current Size، حجم فایل و ابعاد فایل نمایش داده شده است. اگر بخواهیم بخشی از کادر به اندازه دلخواه بریده یا اضافه شود، می توان در بخش دوم، با عنوان New Size، ابعاد و واحد جدید را وارد کرد. اگر ابعاد کوچک تر از ابعاد اولیه باشد، از تصویر بریده شده و اگر ابعاد بزرگ تر باشد، حاشیه ای به تصویر اضافه می شود و در واقع کادر تصویر بزرگ تر می شود اما اندازه خود تصویر ثابت می ماند. مثلا در شکل زیر، ۳ سانتی متر حاشیه با رنگ سفید، از هر طرف به عکس اضافه شده است.


در بخش مربوط به ابعاد جدید، گزینه ای با عنوان Relative وجود دارد. اگر این گزینه فعال باشد، در زمان وارد کردن سایز جدید، نسبت تصویر اصلی حفظ می شود.

شکلی که در پایین بخش مربوط به سایز جدید با عنوان Anchor قرار دارد، جهت اضافه شدن یا بریده شدن از عکس را نشان می دهد. در این شکل، دایره سیاه، موقعیت تصویر و فلش ها، جهت پاک شدن یا اضافه شدن به تصویر را نشان می دهند. با کلیک کردن در هر یک از ۹ خانه شکل، می توان موقعیت دایره سیاه را تغییر داد.


مثلا در شکل فوق، اگر به ابعاد اضافه کنیم، از همه جهات به ابعاد کادر تصویر اضافه می شود. اما در شکل زیر، با قرار دادن نقطه سیاه در خانه بالای سمت راست، حاشیه سفید، فقط به سمت چپ و پایین تصویر، اضافه می شود.در بخش آخر تصویر، روبروی عنوان Canvas extention color می توان رنگ حاشیه ای را که اضافه می شود، در لیست مربوطه مشخص کرد.


در مورد Forground Color و Background Color در دوره آینده فوتوشاپ صحبت خواهیم کرد.

در بخش دوم فهرست فوق، رنگ سفید (White)، سیاه (Black)، و رنگ خاکستری (Gray) به صورت پیش فرض قرار گرفته است.

در بخش آخر، اگر بر روی گزینه Other یا مربع رنگی که در روبروی فهرست قرار گرفته کلیک کنیم، پنجره انتخاب رنگ باز شده و اجازه می دهد رنگ حاشیه را انتخاب کنیم.

 
 

در اینجا، نخستین دوره آموزش فتوشاپ با عنوان «فتوشاپ مقدماتی» به پایان می رسد. اما به عنوان یک توصیه نهایی، پیشنهاد می شود، حتما کاربران از منابع دیگر چه در قالب کتاب و مقاله و چه در قالب فیلم های آموزشی استفاده کنند تا با بهره برداری بهینه از امکانات و جنبه های مختلف تکنیکی، با ابزار و فرامین آشنا شوند.

مدرس صفار-صفار وب

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*